הידרותרפיה לתינוקות

התפתחות התינוק חשוב לעין שיעור והורים רבים ערים ומלווים את התפתחותו התקינה של תינוקם. כאשר קיימת התפתחות איטית בשלב מסוים, הורי הילד חוששים לגבי עתיד ילדם.

ההידרותרפיה ממוקדת לתינוקות וילדים שנמצאים באיחור התפתחותי בשלב מסוים בגילם. איחור זה מתבטא בין השאר בטונוס שרירים גבוה – מתח גבוה מדי בשריר או  טונוס שרירים נמוך – שהתינוק רפה ומתקשה לשאת את גופו כנגד כוח הכובד. טונוס נורמלי מסייע ליציבה.

במחקרים ובבדיקות במכון להתפתחות הילד מונחים ההורים והמטפלים כי תינוק אשר לא זוחל עד גיל שנה ייבדק ע”י רופא התפתחותי, נוירולוג ולפי הממצאים יופנה לטיפול במכון לפיזיותרפיה. במסגרת הטיפול יינתנו להורים מספר תרגילים. ידוע שמגיל 7-8 חודשים כאשר מזהים שהתינוק אינו מיישר ידיים בזמן שהייה על הבטן ואינו מבצע התהפכות לשני צדדים מומלץ להתחיל בטיפול.

הידרותרפיה לתינוקות ממוקדת לפן הטיפולי וחותרת לחזק את ביטחונו העצמי של התינוק במעשיו ובגופו. פעוט שגילו מעל 18 חדשים שאינו מסוגל ללכת יתקשה להשתלב במסגרות בני גילו שהולכים ורצים.

יתרונות הטיפול

כעיקרון הטיפול מתבצע בבריכת שחייה טיפולית מותאמת עם מים חמימים ומבוקרים כל העת. המטפל יבצע תרגילים ומשימות שיתמקדו במנח ראש, בשיפור שיווי המשקל תוך תמיכה ועידוד סימטריה גופנית של הפעוט.           כל תינוק מטופל על פי תרגילים הממוקדים למצבו המיוחד ולצרכיו והכל תוך שימת דגש מיוחד על ההיבט הרגשי. ברור הוא שההורים שותפים כל העת, מעודכנים ומלווים את תכנית הטיפול.

עצם שלבי הטיפול ותרגילי המשימות מבהירים למדגישים את חשיבות חיזוק השרירים של התינוקות ובתוך כך הם מבצעים משימות ופעולות המתאימות לגילם. לדוגמא הגעה ליעד עם גירוי מסוים (צעצוע)

יש חשיבות מרבית שהתינוק יחווה את כל שלבי ההתפתחות בזמנם הממוצע  לבני גילו. והכל כדי לשפר את טווח התנועה ואיכות התנועה. עצם החוויה וביצוע המשימות המאפשרות הזדמנויות הצלחה תגרום לתועלת עצומה ותגביר את הביטחון העצמי של הילד.

חיזוק חגורת הכתפיים למשל תשפיע על איכות הכתיבה, החזקת העיפרון וכו’. קיימת  חשיבות עליונה לסייע לילדנו למצות את כל עוצמת הפוטנציאל הקיים בו בכל שלב בהתפתחות הכללית.

לסיכום יתרונות הטיפול במים החמימים מוכוון לתינוקות, מהווה בסיס איתן להתפתחותו של הילד בכל שלב. התרגילים וההתאמה הממוקדת לעניין מעניקים זמן איכות מדהים עם ההורים תוך שילוב התכונות המרגיעות והמהנות של המים אשר מאז ומעולם היוו מקור לרוגע וטיפול.

כוח ההתנגדות של המים והגדלת טווחי התנועה מעניקים את האפשרות להפעיל קבוצות שרירים נוספות שאינם פועלות בדרך כלל ביבשה ומתוך כך מתבצע סיוע משמעותי בשלבי התפתחות התינוק.

בנוסף, המים מהווים אזור אחר בשונה מהיבשה שאליה רגיל התינוק וגורמים לפעוט התנסות שתגרום לו שיפור עצום בביטחונו העצמי ובמסוגלות הכללית בעתידו ובכישוריו הנוספים הקשורים להתנסות המידית בעולם בכלל באמצעות הקליטה בחושים והפעולות המוטוריות.

ישנם מאמרים המחזקים את חשיבות הצורך בתחילת הטיפול, באיחור התפתחותי בהקדם. ידוע כי לרוב תינוק מאוחר התפתחות יפתח הפרעות קשב או בעיות נוספות, מכאן כי רוב הילדים  שהתפתחותם איחרה נראה שיצטרכו פעילות גופנית כשיגדלו. מכאן תינוק החל מוקדם את שלבי הטיפול יהבה מיתרון משמעותי בהמשך התבגרותו ויתנסה במגוון תחומים נוספים לפעילות ביבשה בנורמטיביות. והחשוב בכל בטחונו העצמי יחזק בהחלט, ויאפשר לו להשתלב  אף ביתרון בחברה בכלל.

מרכז שחייה איילון, בריכת שחייה, שחיית תינוקות