פחד ממים

מצב נפשי של פחד או בעיות כרוניים או מוגזמים משבשים בדר”כ באופן ממשי את חיי הלוקה בה. כשמדובר במים לא בהכרח תסמיני הפוביה (פחד) מגיעים עקב אירוע טראומתי כמו טביעה. על פי מחקרים מרובי משתתפים רק ילד החל לפתח תסמיני פוביה בעקבות אירוע טראומתי של טביעה. מסתבר שכבר בתחילה החלו סימפטומים של פחד מהמים. אנשים מסוימים נולדים עם תכונת עוררות גבוהה לגירויים מסוימים ונראה שהם יהיו פגיעים יותר ללא קשר לעברם.  עוררות גבוהה אצל ילדים מסוימים תגרום להם בכניסתם למים לחוות את המפגש כמסוכן גם אם לא הייתה בעברם טראומה. עצם הכניסה לאזור שנחווה ונתפס כלא בטוח תהווה טראומה. ילד בסגנון הנ”ל שנכנס למים באופן לא מבוקר ונשלט עלול לחוש מיד בחוסר בטחון מוחלט לאבד שליטה, להשתולל ולבלוע מים. סיכויו של ילד כזה להיקלע למצבים מסוכנים במים גבוה ועצם הפחד יוגבר במים.

בנוסף סביבתו הוריו יגיבו בחרדה ביחס להתנהגותו הדבר יעורר ויגביר את חרדתו. הורים החוששים ממים ישדרו את החשש לילדיהם מעצם תגובתם. אבחון הפחד במים ניתן לזיהוי, מבוגרים חשים זאת וילדים יתרצו במספר סיבות את אי רצונם להגיע אל המים. מטרת הטיפול בפחד ממים בעיקרה מכשירה להתמודד עם הפחד ולא להימנע ממנו (לחתור למגע) .

הטיפול מתחיל במקום רגוע שאינו גורם למטופל לפתח את חרדתו. חשיבות הפגישות מחוץ למים ורחוק מהבריכה מאפשרות לבנות תפיסה חדשה על המים. זאת אומרת המים אינם מקום מסוכן בנוסף אנו בונים תפיסה קוגניטיבית,  תפיסה מחשבתית אחרת כלפי שטח המים. מתבצע בירור להבנת הניסיון ונבנית תכנית להתמודד עם פחד במים. בתחילה תתבצע הערכה של מידת אי הרצון להגיע לחשיפה למים ומכאן ידורגו המצבים השונים.  ישנם אנשים שאינם חשים קושי עם מרגישים קרקעית וישנם הנמנעים מהכנסת ראש למים, ומיד מרגישים מצוקה רק מהמחשבה. ישנם ילדים ואנשים עם פוביה חריפה שגם מקור מים גורם להם מצוקה לאחר ניתוח מעמיק.

תתבצע בחינה של תפיסות יכולת האדם להתמודדות במים. לדוגמא: לרוב האנשים עם בעיית פוביה ישנה חשיבה כי כשהראש מתחת למים אין אויר אם כך אנחנו מבצעים תרגילים של עצירת נשימה מחוץ למים כדי להמחיש את הזמן הארוך שנותן לשהות מתחת למים .

לאחר העבודה מחוץ לבריכה יכול טיפול מדורג בכניסה למים תוך לימוד מיומנויות ציפה. הלימוד יתרכז בעיקר בתרגול נשימה תוך הרגשת הקרקעית הבריכה, הבנת השליטה הגופנית וכמובן הסתגלות לסביבה המימית. כל התרגילים המעשיים מלווים בעבודה תמידית על התפיסה המחשבתית והבאת המטופל להרגשת מסוגלות והצלחה בתרגילים הנשימתיים ובהרגשת הביטחון הנבנה מטיפול לטיפול.

ישראל מדינה חמה השוכנות לחוף הים, אדם החושש ופוחד ממים ימצא עצמו מנוע מלהגיע לאירועים בהם מתקיימות פעילויות בריכה, טיולים, נחלים, ים. הצורך לתרץ את סיבות אי הגעתנו עלולים לפגוע בדימויו ובתחושות בטחונו העצמי ומסוגלותו. עצם הכניסה למים וההתגברות על הפחד של אדם שפחד ממים יאפשרו לו לשלוט במקום אחר מיבשה ויגרמו לו הגברת העוצמה מדהימה ודימוי עצמי חיובי שיאפשרו לו להתמודד עם קשיים אחרים. המים מרגיעים, נעימים ומאפשרים לחוות וליהנות משלל פעילויות הפנאי הקיימות בארץ.

מרכז שחייה איילון, בריכת שחייה, שחיית תינוקות